Der er mindre end 1 måned til at undertegnede her skal holde sommerferie i 4 uger, og spørg om jeg glæder mig? Det korte svar er: JA!
Jeg har set frem til sommerferien siden jeg afsluttede den sidste – da jeg simpelthen elsker den danske sommer!
I år har jeg valgt at tag en uge på campingferie – og resten af tiden går med at nyde det danske land, hvor jeg har tænkt mig at tag b.la. til København et par dage, og jeg regner også med at besøge det jyske. Der skal bruges tid på at slappe den ved stranden, cafe besøg, shopping og god mad og venner.
Er du klar til ferie?
Husk nu at få stresset af!
Jeg læste forleden en artikel om at flere og flere danskere har problemer med stress, og at det menes at op imod 430 tusinde danskere har symptomer på stress hver eneste dag! Hold da k… det er altså mange, flere end jeg havde forestillet mig.
Personligt har jeg selv haft perioder hvor jeg føler at jeg har været helt ud-brændt og har haft brug for at koble helt af fra arbejdet.
Derfor husk nu at udnyt sommerferien til at få slappet godt og grundigt af, så du kan forebygge imod stress! Der er jo altså en grund til at fagforeningerne, osv. Igennem tiden har kæmpet for at vi danskere kan holde mere fri – det er fordi vores kroppe har brug for det.
Jeg har søgt lidt på nettet efter gode råd til hvordan du slapper bedst af på ferien, da jeg tænker det kan være et problem for mange – og her er hvad jeg fandt ud af!
- Hold minimum to til tre ugers sammenhængende ferie, da din krop ellers ikke vil nå at stresse af.
- Inden du tager på ferie, så få ryddet alle opgaver – så de ikke forfølger dig på ferien, eller når du kommer tilbage.
- Når du holder ferie, så lad vær og planlæg for meget – slap af og nyd livet!
- Tager du på ferie i udlandet, så lad telefonen blive hjemme. Sæt evt. en telefonsvarer besked op, at du er på ferie.
- Lad ligeledes vær med at brug internet i ferien, dine emails vil også være der efter ferien!
- Vær nærværende i ferien, prøv at være tilstede for din familie og venner.
Du kan finde flere gode råd her: http://www.aprokom.dk/raad-om-stress-og-ferie/
Jeg håber at du får en velfortjent god ferie, og prøv at brug nogle af overstående tips – så kommer du måske tilbage efter ferien med en masse fornyet energi og motivation – og hvem ved, måske et helt nyt syn på mange ting som man overser i en travl hverdag?
God ferie!